Wyjazd uczniów naszej szkoły do Macedonii Północnej w ramach projektu - Erasmus + "Let's change the world with Renewable Energy."
Młodzież (Amelia, Aleksandra, Kajetan, Bartosz) z początkiem kwietnia rozpoczęła swoją 18 godzinną podróż minibusem do Macedonii Północnej. W drodze zwiedzili dwie stolice: Budapeszt oraz Belgrad. Zatrzymując się po drodze na nocleg zwiedzili Nowy Sad na północy Serbii. Po przejechaniu 1800 kilometrów dotarli do Ochrydy - malowniczo położonego miasteczka turystycznego, które zlokalizowane jest nad Jeziorem Ochrydzkim u stóp gór Galiczica. Zarówno miasto jak i jezioro zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Erasmus+ - kolejne możliwości dla ostrzeszowskich uczniów
Rok temu I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Ostrzeszowie w ramach projektu Erasmus+ - Renewable Energy podjęło współpracę z zagranicznymi szkołami z Belgii, Macedonii, Łotwy, Słowenii oraz Turcji.
Działania zostały rozpoczęte już w 2020, a koniec planowany jest na 2023.
Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat energii odnawialnej, rozsądnego wydatkowania energii elektrycznej, ukazanie wpływu działań człowieka na środowisko, znaczenia segregacji śmieci, a także integracja uczniów z różnych krajów.
Projekt ten jest zainicjowany przez naszą szkołę, a koordynatorem projektu jest p. Grażyna Roztocka wspomagana przez p. Annę Błoch.
Pierwsza wyjazd odbył się w dniach od 6.12.2021 do 10.12.2021 do Srednja šola Slovenska Bistrica w Słowenii. Podczas pięciu dni pełnych efektywnej pracy mieliśmy okazję wraz z obcokrajowcami pogłębiać swoją wiedzę podczas prelekcji na temat działań proekologicznych w krajach partnerów. W partnerskiej szkole zaprezentowaliśmy, jak energia odnawialna jest użytkowana w Polsce. Również z uwagą oglądaliśmy prezentację reszty uczniów i dowiedzieliśmy się jak wygląda sytuacja związana z zarządzaniem energetyką w innych krajach. Wykłady te z pewnością zainspirowały nas oraz innych uczestników do działania, a zwieńczeniem naszej pracy było wykonanie wspólnymi siłami mapy myśli. Poza czasem spędzonym na pogłębianiu swojej wiedzy o energii odnawialnej, spędziliśmy wspólnie czas, aby się zintegrować.

27 maja odbyło się kolejne spotkanie grupy projektowej Erasmus+, tym razem jednak wzięli w nim udział również uczniowie krajów, z którymi współpracujemy tj. Macedonii Północnej, Łotwy, Słowenii, Turcji i Belgii. Przedstawiciele każdego państwa przedstawili prezentację o swoim kraju i regionie, przybliżając nam swoją kulturę, język i tradycje. Podczas spotkania ogłoszone zostało także oficjalne logo projektu, wybrane w drodze głosowania przez uczestników i opiekunów. Pieczę nad uczestnikami sprawowali koordynatorzy projektu tj. Pan dyrektor Michał Błoch, Pani Anna Błoch i Pani Grażyna Roztocka. Spotkanie było bardzo ciekawe i rozwijające. Z niecierpliwością czekamy na kolejne!

Live greener, switch to renewable energy

27 lutego odbyło się pierwsze spotkanie grupy projektowej Erasmus+ Let's change the world with the renewable energy z koordynatorami projektu: Panią Grażyną Roztocką i Panią Anną Błoch oraz z Panem dyrektorem Michałem Błochem.
Podczas spotkania zostały omówione podstawowe sprawy organizacyjne oraz przydzielone pierwsze zadania.

Live greener, switch to renewable energy

Ruszyła rekrutacja do nowego projektu Erasmus+ „Let’s change the world with the renewable energy”, który dotyczy pozytywnego wpływu odnawialnych źródeł energii. Podczas trwania projektu będziemy współpracować z pięcioma zagranicznymi szkołami z Turcji, Belgii, Słowenii, Łotwy oraz Macedonii, do których w ciągu najbliższych dwóch lat, odbywać się będą nasze mobilności. Formularze rekrutacyjne można pobrać z Librusa i wypełnione dostarczyć do koordynatorów projektu - p.Żanety Łagody lub p. Grażyny Roztockiej do 28 października.