7 listopada 1867 w Warszawie urodziła się Maria Skłodowska -Curie (zdjęcie). Była absolwentką III Żeńskiego Gimnazjum Rządowego w Warszawie, które ukończyła ze złotym medalem. Początkowo udzielała korepetycji z matematyki, fizyki i języków obcych. Wstępne przygotowania do badań eksperymentalnych z chemii i fizyki rozpoczęła w laboratorium przy Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie.
W latach 1891-95 r studiowała na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym w Sorbonie, gdzie uzyskała licencjaty nauk fizycznych i matematycznych. Po zakończeniu studiów poślubiła francuskiego fizyka i profesora Uniwersytetu Paryskiego Pierre'a Curie i przyjęła obywatelstwo francuskie.
Przeszła do historii jako wielka polska uczona pracująca we Francji, współodkrywczyni nauki o promieniotwórczości, autorka pionierskich prac z dziedziny chemii i fizyki jądrowej, współodkrywczyni polonu i radu. Przyczyniła się do rozwoju badań nad promieniotwórczością w Polsce. Była inicjatorką budowy Instytutu Radowego w Warszawie. Była pierwszą kobietą uhonorowaną nagrodą Nobla, a także jedyną jak do tej pory kobietą, którą Szwedzka Akademia Nauk uhonorowała dwukrotnie nagrodą Nobla. Była również pierwszą w 650-letniej historii paryskiej Sorbony kobietą z tytułem profesora fizyki. Zmarła 4 lipca 1934 roku w wieku 67 lat.
Jak głosił oficjalny komunikat Skłodowska zmarła na "anemię złośliwą aplastyczną". Dziś już wiadomo, że padła ofiarą radu, którego odkrycia dokonała.
Marta