Spreewald - ponad tysiąc kilometrów kanałów i ogórki

Tuż za granicą z Niemcami jest piękna zielona kraina poprzecinana strumykami i kanałami, idealna na wycieczkę jednodniową. Spreewald został uznany w 1991 roku za rezerwat Biosfery UNESCO. Zielona Wenecja zachwyca, każdego kto tu trafi! Degustacja ogórków i rejs wyjątkową płaskodenną łodzią są po prostu na takiej wycieczce obowiązkowe, dlatego uczniowie naszej szkoły wraz z organizatorką, panią Magdaleną Marchwacką, maksymalnie wykorzystali czas na szkolnej wycieczce do tego cudownego miejsca i skorzystali z wielu atrakcji, jakie ma do zaoferowania Spreewald. Zwiedzili Cottbus- miasto, które jest swoistą bramą do Spreewaldu, poznali legendy związane z tym regionem, zamieszkiwanym w dużym stopniu przez Serbołużyczan, następnie z miasta Lübbenau udali się na godzinny rejs wspomnianą łodzią płaskodenną do wioski Lehde, która jest całkowicie odcięta od ruchu kołowego i do której dotrzeć można jedynie łodzią, spędzili miło czas w Lehde, gdzie mieli okazję w skansenie obejrzeć jak żyli rdzenni mieszkańcy tego regionu, a podczas pobytu na ryneczku w Lübbenau, skosztowali ogórków, które są niekwestionowaną wizytówką regionu. Oprócz tradycyjnych ogórków kiszonych, spotkamy tu pięknie pachnące ciasto z dodatkiem ogórków i zieloniutkie lody ogórkowe, ogórkową lemoniadę i potrawy z ogórków na czele z sałatką ogórkową czyli Gurkensalat. Wielu uczniów nie kryło swojego zadowolenia, że udało im się porozumieć w języku naszych sąsiadów, a więc w języku niemieckim.